بلبرینگ, یاتاقان

کاربرد بلبرینگ یاتاقان ucf, ucp, ucfl

بلبرینگ یاتاقان

بلبرینگ یاتاقان یکی از پر استفاده ترین قطعات در صنعت بوده که جنس آن از آهن و یا چدن می باشد که به عنوان نگهدارنده برای شفت موتور استفاده می شود. به یاتاقان ها، هوزینگ بیرنگ نیز می گویند که با هوزینگ ها جز اصلی یک سیستم یاتاقان به حساب می آیند و اگر یکی از این دو وجود نداشته باشد سیستم ناقص خواهد شد. برای اینکه بتوانیم ابعاد دقیق و مناسبی را برای بلبرینگ یاتاقان طراحی و ایجاد کنیم، پس از اینکه آهن یا چدن مربوط به یاتاقان را حرارت دهی و شکل دهی کردیم قسمت درونی سطح آن سنگ زده می شود تا ابعاد دقیقی از یاتاقان قابل دستیابی باشد. هوزینگ بلبرینگ موجود در صنعت به صورت یکپارچه و دو پارچه ساخته و تولید می شود و تمامی این قطعات کاربرد مخصوص به خود را دارا بوده و برخی از آنها در درون دستگاه و برخی دیگر در بیرون دستگاه نصب می شوند. در ادامه قصد داریم سه تا از پرکاربردترین یاتاقان های موجود در صنعت به نام های UCP ،UCF و UCFL را توضیح داده و در مورد هر یک بیشتر صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

بلبرینگ یاتاقان

بلبرینگ یاتاقان یک پارچه

بلبرینگ یاتاقان از نوع یکپارچه دارای یک عدد بلبرینگ و یک هوزینگ از جنس چدن و یا آهن می باشد که به صورت یکپارچه مونتاژ شده و نمی توان قطعات مختلف آن را از یکدیگر جدا کرد. تمامی بخش های مختلف این قطعه کاملا مهر و موم شده است تا از ورود هر گونه عامل خارجی نظیر آب، گرد و غبار و … جلوگیری کند. یکی از انواع بلبرینگ یاتاقان یکپارچه دسته UC ها می باشد که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح خواهیم داد.

معرفی یاتاقان دسته UC

همانطور که در بخش قبل گفتیم نقش یاتاقان به عنوان نگهدارنده و یا تحمل کننده نیروهای مختلفی است که از جهات مختلف بر روی آن وارد می شود و در واقع نشیمنگاه تمامی محورهای قدرت می باشد. یک نوع بسیار پرکاربرد از یاتاقان ها، نوع UC می باشد که برای ساخت آن باید اطلاع دقیقی از قطر شفت کوچکترین بلبرینگ در اختیار باشد. بلبرینگ یاتاقان نوع uc دارای 12 نوع می باشد و تمامی آنها دارای کاسه نمد، گیربکس و … بوده و پس از طی شدن عمر دستگاه باید آن را به طور کامل تعویض کنید.

ویژگی های مثبت یاتاقان های UC

یکی از بزرگترین مزیت های uc ها این است که کل قطعه به صورت بسته و پرس شده در اختیار ما قرار می گیرد و نیاز به هیچ تغییر شکل، سوراخ کاری، برش و … نخواهیم داشت. یعنی فقط کافی است که بلبرینگ یاتاقان را خریداری کرده و در جای مورد نظر پیچ کنیم. ویژگی مثبت دوم این یاتاقان ها تعویض و نگهداری آسان آن می باشد و یک تعمیرکار می تواند بدون هیچ گونه پیچیدگی یاتاقان را تعویض و یا نصب کند. وقتی که قصد دارید یک یاتاقان نوع UC خریداری کنید باید بدانید که این یاتاقان مناسب چه شفت محوری می باشد. برای روشن شدن مطلب یک مثال می زنیم. فرض کنید بر روی یاتاقان عبارت ucf 205 نوشته شده است. عبارت اول یعنی uc مربوط به یاتاقان دسته uc می باشد و حرف بعد از آن یعنی p نوع آن را مشخص خواهد کرد و عدد 05 بعد از عدد 2 بسیار مهم می باشد. در واقع دو رقم آخر تمامی عبارت های مذکور را همیشه در عدد 8 ضرب کنید، عدد حاصل شده مقدار قطر شفت می باشد که قرار است در یاتاقان قرار گیرد، در این مثال قطر شفت 40 می باشد.

کاربرد بلبرینگ یاتاقان UCP

یکی از پر استفاده ترین یاتاقان در صنایع بزرگ و کوچک، یاتاقان ucp می باشد. در حالت کلی آن را با حرف P نشان می دهند. موارد استفاده آن در بسیاری از ماشین آلات، گیربکس ها، تجهیزات مرتبط با انتقال نیرو و … می باشد. این قطعه در برابر تمامی بارهای شعاعی و محوری تحمل پذیری بالایی داشته و یکی از محبوب ترین نوع یاتاقان در صنایع می باشد.

کاربرد UCF

ساختار فیزیکی آن شبیه به مربع بوده و در چهار گوشه آن سوراخ برای نصب بر روی سطح دیگر قرار گرفته است. یاتاقان های نوع UCFL و UCFC هم از خانواده این قطعه به شمار می آیند. از کاربردهای آن می توان به روان کار کردن انواع ماشین آلات در صنایع اشاره کرد.

بلبرینگ یاتاقان

کاربرد بلبرینگ یاتاقان UCFL

این یاتاقان در بازار به یاتاقان چشمی معروف است و با استفاده از دو پیچ و مهره می توان آن را به سطح مورد نظر نصب کرد. کاربرد آن برای مواقعی می باشد که نیاز به فضای کمی برای نصب داشته باشیم. مناسب برای تحمل بارهای شعاعی و محوری با سرعت مناسب نیز می باشد.

بلبرینگ یاتاقان

 

جهت اطلاعات بیشتر درباره فروش بلبرینگ سوزنی با ما تماس بگیرید و یا به صفحه محصولات مراجعه نمایید.

جهت دریافت اطلاعات درباره محصولات صنعتی دیگر به وب سایت قطعات صنعتی فیدارگستر مراجعه نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *